
11.07.2010 odbyła się w Mrzygłodzie podniosła uroczystość odsłonięcia, i poświęcenia pomnika Władysława Jagiełły, w miejscu zbudzonego przez Niemców w czasie okupacji, rękami Żydów przywiezionych w tym celu z Sanoka.

Wyjście procesji z kościoła.
W 1960 roku byłem świadkiem odsłonięcia pomnika króla, ale od początku ten monument budził kontrowersje, dotyczące podobizny i proporcji postaci króla – pomnik był nieudany. Został on ustawiony na placu obok szkoły, którego ona otrzymała imię.

Widok pomnika przed odsłonięciem.
Dzień 11 lipca br. Był jakby powrotem do wspaniałej uroczystości w 1910 roku (500-lecie bitwy pod Grunwaldem), kiedy to w Galicji odsłonięto dwa pomniki króla – w Krakowie i… w Mrzygłodzie. Poświęcenia nowego pomnika dokonał arcybiskup Archidiecezji Przemyskiej – Józef Michalik w obecności duchowieństwa, oficjeli, bardzo dużej ilości parafian i gości (także z zagranicy). Temu doniosłemu wydarzeniu towarzyszyła orkiestra wojskowa, która odegrała hymn narodowy. Miał miejsce także apel poległych i salwa honorowa Kompanii Wojska Polskiego.

Widok pomnika po odsłonięciu.
Odbyła się także uroczysta msza św. z procesją, poświęcono nowy ołtarz oraz odnowiony kościół parafialny. Uroczystości były bardzo podniosłe, z dużym zaangażowanie ludności „miasteczka” i okolic. Było ogromne wzruszenie, które widziałem także na twarzach osób, dawno nie spotkanych przeze mnie.

Umiejscowienie starego pomnika (przed szkołą).