Agroturystyka

Znaki nowych czasów na wsi to między innymi agroturystyka. Walory turystyczne regionu są znane – cisza, dziewicza natura, las rzeka, wspaniałe widoku to tzw. „sanocka Szwajcaria”. Są tu także cenne zabytki, jak dwie cerkwie murowane (Trepcza, Międzybródź) z XVII i XIX wieku, zabezpieczona ruina murowanej cerkwi w Mrzygłodzie, cerkwie drewniane w Hłomczy, Łodzinie, Dobrej, Uluczu, Tyrawie Solnej, Siemuszowej i Hołuczkowie. Są w większości adaptowane jako kościoły katolickie i miejscowi wiedzą, u kogo są klucze.

Nieodzowne do zwiedzania są kościół XV wieku w Mrzygłodzie, cerkwie bramna (obronna) w Dobrej i cerkiew Uluczu – obie z XVII wieku. Warte zwiedzenia są też kościół w Tyrawie Wołoskiej oraz zabudowa Mrzygłodu – dawnego miasteczka i centrum regionu. Niedaleko także bardzo ciekawy dwór w Końskim.

Pokoje gościnne w centrum wsi. Ilość pokoi pozwala jednorazowo zamieszkiwać kilku rodzinom, wszędzie stąd blisko na spacery – Obłaz, kopaniny, las, San.

Coś niezwykłego! W 105-letnim domu spędzić wakacje to atrakcja. Bardzo duży i ładny ogród, do Sanu 150 metrów.

Możliwość przebywania w tym budynku, ale także w miejscowości oddalonej o 4 km – Tyrawie Solnej. Okazja wyżywienia ekologicznego ze względu na prowadzone gospodarstwo hodowlane.

tekst i zdjęcia: Pa-Rysz