Remont sołtysówki w Dębnej

W kwietniu zakończono prace związane z remontem pomieszczenia biurowego – sołtysówki w Wiejskim Domu Kultury w miejscowości Dębna. Inwestycja obejmowała zaadaptowanie pomieszczenia po byłej kuchni w WDK. W ramach prac wykonano ocieplenie stropu wełną o grubości 20 cm, zabudowę ścian oraz stropu płytami gipsowo-kartonowymi, nową instalację elektryczną wraz z lampami i włącznikami ściennymi, a także położono nowe płytki posadzkowe. Wartość inwestycji to prawie 30 000,00 zł.

Pomieszczenie wykorzystywało KGW Dębna, gdzie sporządzano jadło z różnych okazji, np.; składkowych spotkań, zabaw, corocznych uroczystości (Dzień dziecka, Dzień Kobiet, odpustu, itp.). Stąd też widoczny na zdjęciu kuchenny piec kaflowy.

Wcześniej w tym pomieszczeniu był sklep, jako filia G.S. Mrzygłód. Sklep prowadzony był przez Karola Biegę, a w zasadzie przez jego żonę Stanisławę z domu Kopiec. Za, widocznym na zdjęciach, pomieszczeniem był magazyn gdzie znajdowały się beczki z naftą i p. Karol nalewał ją do pojemników kupujących. Czynność tą wykonywał do jesieni 1963 r., kiedy w Dębnej zabłysło światło. Wcześniej, jego starszy brat – Franciszek (ojciec Janiny K.) prowadził sklep w pomieszczeniu za wnęką, gdzie podczas zabaw tanecznych był bufet.

Materiał w pierwszej części został zaczerpnięty z profilu Facebook – Gmina Sanok, 5.05.22 r.
Opracował Pa-rysz,
współpraca Paweł Husak