Sanok i okolica – sezon 2011

Nie jest to klasyczny „news”, ale tak po sezonie turystycznym prześledźmy budowle, które będą „hitem” następnego sezonu turystycznego. Sanok i okolica (szczególnie dolina Sanu), może przyjezdnym pokazać położenie miasta, bujną i „niezadeptaną” jeszcze przyrodę i właśnie obiekty kultury i historii, takie jak Muzeum Historyczne w Zamku oraz Skansen. Na dokładkę przedstawiam jeszcze dwa obiekty ważne dla działalności kulturalnej miasta oraz prace w Skansenie.

1. Galicyjski Rynek
Rekonstrukcja miasteczka z 26 obiektami, charakterystycznymi, takimi jak karczma, poczta, urząd gminy, remiza, warsztaty rzemieślników, ale i także domy przeznaczone jako miejsca hotelowe. Budowany sektor w dużej części finansowany jest z funduszy unijnych. Będzie miejscem przyszłych jarmarków i innych imprez, organizowanych w Skansenie.
Planowane otwarcie w czerwcu 2011.

 

2. Rekonstrukcja skrzydła Zamku
Kiedyś Zamek miał dwa skrzydła – północne runęło w dolinę Sanu w XVIII wieku, a obecnie odbudowane Austriacy kazali rozebrać tuż przed odzyskaniem niepodległości. Będzie w nim kompleksowo przedstawione malarstwo Zdzisława Beksińskiego – po tragicznej jego śmierci w mieszkaniu było bardzo dużo obrazów, szkiców i rysunków. Obecna kubatura wystawowa nie daje możliwości pokazania wszystkiego. W okresie zimowym i wiosennym będą wykańczane wnętrza, skrzydła i urządzanie galerii.

 

3. Sala koncertowa Szkoły Muzycznej
Znamy sukcesy (także międzynarodowe) uczniów tej szkoły, przy której nie było typowej sali koncertowej. Obecnie budowana jest na ukończeniu i termin jej oddania to koniec pierwszego kwartału 2011 roku. Sala połączona jest pasażem krytym z budynkiem głównym, będą tu także dodatkowe pracownie muzyczne.

 

4. Sala baletowa przy SDK
Już sama nazwa mówi nam o przeznaczeniu dodatkowego budynku, a wszyscy znamy renomę i sukcesy zespołów z SDK-u. Szczególnie chodzi tu o Zespół Tańca Ludowego „Sanok”, czy „Flamenco”. Oddanie budynku nastąpi w pierwszej połowie następnego roku.

Poszerzanie możliwości zwiedzania w Skansenie:

  • Konserwacja polichromii w dwóch cerkwiach bojkowskich – dofinansowanie ministra kultury.
  • Urządzenie wnętrz dworu szlacheckiego ze Święcan koło Gorlic i urządzanie otoczenia dworu – w dworze znajduje się też kaplica.
  • Budowa sektora archeologicznego – budowane kopie ziemianek połmieszkalnych z X do XI wieku, odkrytych na zboczu Horodnej w Trepczy przez pana Ginalskiego.

 

autor: Pa-Rysz